Zjistěte o SKIALPECH první poslední

Skialpinismus v Rokytnici nad Jizerou

Změna je život

Skialpinismus, či lépe skitouring, zažívá v posledních letech významný nárůst příznivců. S tímto „boomem“ však přicházejí i nové problémy. Jedním z nich je nedostatečná znalost pravidel pohybu po sjezdových tratích a nerespektování pokynů provozovatelů skiareálů.

Horský Resort Rokytnice nad Jizerou vítá všechny nadšence zimních sportů, včetně skialpinistů. S rostoucí oblibou této dobrodružné formy lyžování však vnímá i vyšší nutnost opatrnosti na sjezdových tratích. Nový vlastník tohoto skiareálu se proto rozhodl informovat veřejnost o možnostech skialpinismu na rokytnických sjezdovkách a v jejich okolí na svém webu.

Aby byla zajištěna bezpečnost všech návštěvníků i zaměstnanců, byla pro skialpinisty stanovena následující pravidla:

  • Zákaz pohybu na sjezdových tratích mimo provozní dobu areálu: tratě jsou tedy uzavřeny v čase 16:30 - 8:30 z důvodu jejich úpravy a rizika úrazu způsobeného rolbou či jejím lanem.
  • Omezení pohybu skialpinistů, pěších i sáňkařů v provozních hodinách: platí zákaz stoupání v protisměru lyžařů po všech sjezdových tratích, sjezdovky mohou být využívány pouze pro sjezd.

Ve výjimečných případech, například pokud je nezbytné použít sjezdové tratě pro přístup k nemovitostem či ubytovacím zařízením, platí následující pravidla:

  • pohyb na okraji tratě maximálně 5 m od jejího okraje (většinou na pravé straně při stoupání)
  • použití blikajícího červeného světla a reflexních prvků
  • pes připnut na vodítku

Dále skiresort v rámci spolupráce s Alpin Clubem Rokytnice nad Jizerou poskytuje tipy na výstupové trasy s využitím areálu, včetně podrobných map těchto tras. Doporučuje také "odjezdovou trasu z hor", respektive bezpečnou cestu zpět do údolí na parkoviště v Rokytnici pro případ, že se například do večerních hodin zdržíte na Dvoračkách...

Veškeré návrhy těchto tras včetně map si můžete prohlédnout na webových stránkách horského resortu Rokytnice nad Jizerou.

Skialpinismus nabízí neuvěřitelné dobrodružství, ale vyžaduje také velkou míru zodpovědnosti. Respektování pravidel bezpečnosti a provozních pokynů je klíčem k zachování bezpečného prostředí pro všechny milovníky hor a zimních sportů.
Když se budete po sjezdovkách sjíždět do údolí, nezapomeňte také na 10 základních pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích.
 

Naše zkušenosti do vaší schránky

Nechte nám tu kontakt a my vám jednou za měsíc pošleme pár dobrých tipů, co se venku vždycky hodí. A nebojte, vaše osobní údaje máme pod kontrolou. Přesvědčte se >>
sagita_logo
Husova 59, 506 01 Jičín
info@telemark.cz
+420 493 535 985
Mgr. Jiří Všetečka
Tylova 1083, 506 01 Jičín

IČ: 60925183
DIČ (VAT): CZ6704072111
Účet: 156887461/0300 ČSOB, a.s. – pobočka Jičín
IBAN: CZ83 0300 0000 0001 5688 7461
SWIFT: CEKOCZPP

Zjistěte o SKIALPECH první poslední
Vstupte do poradny