Zjistěte o SKIALPECH první poslední

Skialpové boty

výběr, údržba, skladování a použití

Nové  
skialpové boty

Krásná skialpová túra? To se změní, když po dvou hodinách zjistíte, že v těch lyžácích už nemůžete vydržet. Proto ctěte jednoduché pravidlo: Při pořizování nových vyzkoušejte boty od několika značek a dobře promyslete, jak a kde je budete využívat. A udělejte si na to čas. Klidně i hodinu, dvě, tři. Vyplatí se to. Určitě více než slepé následování kamarádova doporučení. Přece jen jsme každý originál a co sedí jemu, nemusí padnout vám.

Pro začátek 
si odpovězte 
na tyto otázky.

  • KDE budete skialpovat nejčastěji? V Krkonoších při pohodových túrách? Honit fyzičku na sjezdovce na Ještědu? Podnikat alpské přechody? Vyrážet od lanovek za dlouhými sjezdy v prašanu? Nebo sjíždět strmé tatranské žlaby?
  • KOLIK dní strávíte na skialpech? Dostanete se na hory jednou dvakrát za týden? Nebo to vidíte spíš na prodloužený víkend jednou za měsíc? A nebo jste na horách častěji než doma?
  • JAK lyžujete? Ovládáte vy lyže, nebo ony vás? Lyžujete, nebo spíš sjíždíte? Už jste někdy jeli 500 výškových metrů v prašanu? A možná, že máte v úmyslu na skialpech víc chodit, než sjíždět. Taky varianta. Každopádně ani tak se sjezdům nevyhnete.
  • KOLIK vážíte? Tohle je důležitý faktor pro výběr správné tuhosti bot.
  • MÁTE už nějakou výbavu? Jedno musí ladit s druhým - podle skialpové disciplíny, kterou hodláte provozovat. Pakliže už máte doma opřené lyže a pod nimi krabici s vázáním, budete mít výběr bot malinko omezený.
U skialpových bot většinou volíte něco za něco. Mohou být sice lehoučké, ale zase méně tuhé pro sjezd. Nebo o něco těžší, ale o to pevnější. Proto je dobré ujasnit si, kde bude váš skialpový rajón.

Hmotnost

Kdo by nechtěl lyžáky lehké jako tenisky. I takové se dělají. Jsou vyrobené z karbonu a váží sotva 600 gramů. Krása! Ale při sjezdu se od nich bůh ví jaké opory nedočkáte. Nízká váha skialpových bot většinou znamená také nižší tuhost při sjezdu. A taky čím lehčí lyžáky zvolíte, tím méně vydrží. Tak to bývá. Někde se ta váha ušetřit musí.
Ultralighty se tak hodí spíše závoďákům a fitness skialpinistům, co hltají výškové metry v nenáročném terénu sjezdovek a lesních cest. Pro skialpové túry ve volném terénu - se sjezdy i výstupy - koukejte spíše po lyžácích s váhou kolem kila až kila a půl. Na freeride se pak používají ještě těžší “kovadliny”.

Materiál

Ke konstrukci skialpových bot se používají čtyři různé materiály, které se různě kombinují.
  • Polyuretan (PU). Je těžší a jeho vlastnosti se mění s venkovní teplotou. V mrazu tuhne,při jarním lyžování měkne. Nicméně je odolný a životnost má 3 - 5 let.
  • Pebax. Drží si své vlastnosti i při nízkých teplotách. Je o 25 % lehčí než polyuretan, nicméně pro konstrukci skeletu je potřeba více materiálu, takže hmotnost nějak výrazně nesníží. Životnost má 5 - 7 let.
  • Grilamid. Lehký a tuhý materiál, který má ovšem horší tvarovou paměť.
  • Uhlíková vlákna s epoxidem. Ultra lehký a přitom tuhý materiál, který má ovšem i dvě nevýhody - je křehký a zvyšuje cenu produktu.
Použitý materiál má vliv také na délku podrážky. Proto mohou být sportovní skialpové boty z grilamidu i o centimetr a více kratší než stejná velikost z polyuretanu.

Počet přezek

Jedna, dvě, tři nebo čtyři? Bohužel se nedá tento parametr zjednodušit do závěru, že vyšší počet přezek nezbytně přináší i vyšší tuhost ve sjezdu. Konstrukce mnoha skialpových bot si dnes vystačí s jednou až dvěma přezkami nebo místo přezek využívají jiné sofistikované upínacími mechanismy. Přitom poskytují překvapivou oporu.
Každopádně nižší počet přezek zvyšuje komfort při výstupu - komín lyžáků je ohebnější. Proto čtyřpřezkové boty se stahovacím velcro páskem sice poskytnou perfektní oporu při sjezdu, ale směrem vzhůru trochu svobody uberou a zkrátí váš krok.

Pohyblivost komínu

Jak moc se komín lyžáků při chůzi ohýbá dopředu a dozadu - to je pro pohodlí při výstupu zásadní. Pro takové to klasické skitouringování je standardem 60°. Ultralehké modely mají pohyblivost třeba až 80°. Kdežto tuhé freeridové boty vás pustí maximálně v rozsahu 40°. A to už na nějaké dlouhé túry není dvakrát ideální. Spíše pro krátký přesun od lanovky na začátku sjezdu.

Flex index

Tohle dvou až trojciferné číslo určuje tuhost skialpových bot při sjezdu - jak moc velkou oporu vám skelet poskytne. Většinou se pohybuje v rozmezí 80 - 130 a čím vyšší číslo, tím tužší boty.
Tedy pokud se do toho rádi opřete, běžte do bot s flex indexem 110 a vyšším. A nebo jste-li kus chlapa s váhou k metráku a výš. Křehké dámy a výstupově orientovaní skialpinisté mohou zvolit skialpové boty s flex indexem nižším - komfortnějším.
Ale pozor! Odstupňování tuhosti skeletu Flex indexem funguje v rámci jednoho výrobce. Protože ale neexistuje přesná metodika měření, nemusí Flex index 100 u dvou různých značek nutně znamenat stejnou tuhost.

Canting

Tohle je taková drobná vychytávka pro skialpinisty, kteří mají nohy postavené do O nebo X. Šroubem u kotníků si nastavíte boční náklon komínu směrem dovnitř nebo ven. Ovšem ne všechny skialpové boty tuhle vymoženost mají.
Oproti klasickým lyžákům mají skialpové boty navíc gumovou podrážku se vzorkem (podobnou pohorkám) a přepínání chůze vs. lyžování.

Jak najít
správnou velikost

Skialpové boty prostě musí sedět. Na horách v nich strávíte celý den a když vás po dvou hodinách začne tlačit malíček, budete mít po náladě. Proto si opravdu udělejte na výběr těch pravých skialpových bot čas a vyzkoušejte modely několika výrobců. Rozdíly jsou veliké a každá značka či model lyžáků sedí na jiný tvar nohy.

Délka

Šířila se kdysi fáma, že lyžáky se pořizují větší - s volným místem. Zapomeňte na to! Je to hloupost. Právě naopak - nové skialpové boty musí sedět tak akorát. Vnitřní botička se po pár túrách vymačká a na skialpech je nezbytné, aby pata seděla v botách na místě a nezvedala se. Takže při zkoušení v obchodě bude OK, když mírně ucítíte palec. Ne že vás bude tlačit. Ale budete o něm vědět.

Šířka

Parametr, který je při výběru těch správných bot často opomíjen a přitom je stejně důležitý jako délka. Většina výrobců šířku (width) uvádí jako nejširší vnitřní rozměr přední části boty v milimetrech. Pokud je vám bota i po vypečení na šířku stále těsná a musíte sáhnout po delší, není to pro vás ten správný model. Větší skelet vám totiž neposkytne správnou oporu a pohyb paty vzhůru zajistí akorát (ne)pěkné otlaky.

Zkoušení

Vždycky v podkolenkách, ve kterých skialpujete. Ideálně ne moc silných a spíše upnutých s obsahem elastanu - aby tvořily "druhou kůži". Přičemž kombinace vlny a syntetických materiálů bude ta nej. Naopak příliš hrubá pletenina, bavlna a nízká elasticita jsou zárukou vytvoření otlaků. A ty jsou nežádoucí.
Je normální, že nohy budou první dvě tři túry sezóny trpět. Nejsou na tvrdé skelety zvyklé a musí se otlačit. Takže si hned s prvním sněhem neplánujte víkendový přechod.

Kompatibilita  
s vázáním

Existují dva základní typy vázání - pinové a rámové. A ne všechny boty můžete cvaknout do obou typů vázání.
Boty pro lehčí pinové vázání musí mít ve špičce a patě kovové inserty, do nichž se vázání zaklapne. A ani do rámového vázání neupnete všechny boty. Mnoho modelů má sice na patě a špičce výstupky, jaké znáte ze sjezdových lyžáků, ale často bývají menší a slouží pouze pro upnutí maček - nikoliv pro bezpečné spojení s vázáním. Takže pátrejte po normě a kompatibilitě s vázáním nebo si nechte poradit od odborníků.
Jen pro úplnost - standardní “rovné” lyžařské podrážky, odpovídající normě ISO 5355, patří do vázání pro alpské lyžování. Podrážky přizpůsobené pro chůzi s touringovým vázáním podléhají normě ISO 9523.
Až se vydáte do servisu namontovat vázání, vezměte s sebou i jednu botu. Vázání se na lyže připevňuje přesně podle lyžáků.

Co s botami 
po túře

Samozřejmě, nechat vyschnout. Ale jenom zastrčit do lyžáků vysoušeče nestačí.

Vysušit

Vlhkost se hromadí i mezi vnitřní botičkou a skeletem. Proto botičku vytáhněte a nechte ji vyschnout zvlášť. Nepoužíváte-li vysoušeče, musíte si vystačit s pokojovou teplotou a prouděním vzduchu. Topení či krb jsou sice lákavé, ale dáte-li botičku či skelet k jednomu či druhému příliš blízko, mohou se nenávratně poškodit.
Jedna taková skialpová specialitka: vnitřní botičky lyžáků můžete na horské chatě nebo ve winterraumu používat místo papučí.

Přezky zapnout

Jakmile botičky vysušíte, vraťte je do skeletu a zapněte všechny přezky. Jakékoliv lyžáky - sjezdové i skialpové - se skladují zapnuté, jinak se skelet “rozšklebí” a ztratí svůj původní tvar. Při zapínání venku v mrazu vám to pak dá sežrat.

Ještě nad něčím tápete? Poraďte se s námi. Skialpy prodáváme už od minulého století.

Naše zkušenosti do vaší schránky

Nechte nám tu kontakt a my vám jednou za měsíc pošleme pár dobrých tipů, co se venku vždycky hodí. A nebojte, vaše osobní údaje máme pod kontrolou. Přesvědčte se >>
sagita_logo
Husova 59, 506 01 Jičín
info@telemark.cz
+420 493 535 985
Mgr. Jiří Všetečka
Tylova 1083, 506 01 Jičín

IČ: 60925183
DIČ (VAT): CZ6704072111
Účet: 156887461/0300 ČSOB, a.s. – pobočka Jičín
IBAN: CZ83 0300 0000 0001 5688 7461
SWIFT: CEKOCZPP

Zjistěte o SKIALPECH první poslední
Vstupte do poradny