Zjistěte o SKIALPECH první poslední

Skialpové lyže

výběr, údržba, skladování a použití

Nové  
skialpové lyže

Vybíráte? A tápete, viďte? Raději si ještě předtím, než zabřednete do popisů jednotlivých lyží, ujasněte, které vlastnosti jsou pro vás klíčové a na jaké parametry koukat.

Pro začátek
si odpovězte
na tyto otázky.

  • KDE budete skialpovat nejčastěji? V Krkonoších při pohodových túrách? Honit fyzičku na sjezdovce na Ještědu? Podnikat alpské přechody? Vyrážet od lanovek za dlouhými sjezdy v prašanu? Nebo sjíždět strmé tatranské žlaby?
  • KOLIK dní strávíte na skialpech? Dostanete se na hory jednou dvakrát za týden? Nebo to vidíte spíš na prodloužený víkend jednou za měsíc? A nebo jste na horách častěji než doma?
  • JAK lyžujete? Ovládáte vy lyže, nebo ony vás? Lyžujete, nebo spíš sjíždíte? Už jste někdy jeli 500 výškových metrů v prašanu? A možná, že máte v úmyslu na skialpech víc chodit, než sjíždět. Taky varianta. Každopádně ani tak se sjezdům nevyhnete.
  • KOLIK vážíte, měříte a máte let? I tohle promluví do výběru skialpů - délky, šířky a konstrukce.
  • MÁTE už nějakou výbavu? Jedno musí ladit s druhým - podle skialpové disciplíny, kterou hodláte provozovat. Pakliže už máte doma v koutě boty a krabici s vázáním, budete mít výběr lyží malinko omezený.
Máte jasno? Tak super! Odpovědi jsou důležité, abyste dokázali správně uchopit následující vlastnosti skialpových lyží.

Délka

Univerzální pravidlo říká - skialpové lyže si pořiďte o 5 - 10 cm kratší, než je výška vaší postavy. Maximálně stejně tak dlouhé. Nicméně každý model je dnes konstruovaný pro specifické využití, takže máme jedno ještě lepší pravidlo - držte se doporučení výrobce.
Jenže… záleží na spoustě dalších faktorů. Třeba na prašanové sjezdy si vezmete lyže klidně o 10 - 20 cm delší, než měříte. Naopak v českých horách, kde většinu času trávíte v lese, oceníte ovladatelnost lyží kratších. Taky si s nimi snáze poradíte, pokud nejste právě zdatný sjezdař. A pak hraje roli váha - při stejné výšce postavy si 120 kilo vyžádá delší lyže než 70 kg. Jinak se budete bořit do sněhu při výstupu i sjezdu.

Šířka

Jako hlavní orientační hodnota se používá šířka ve středu lyže - tzv. “pod botou” nebo i “pod patou”. A je to prosté - čím širší lyže, tím větší vztlak v hlubokém sněhu. Proto se v prašanu jezdí na takových plácačkách - 100 mm pod patou a víc. Široká lyže ale znamená i vyšší hmotnost. Proto máte-li v úmyslu na skialpech hodně chodit, držte se v rozmezí 75 - 90 mm. Přičemž širší lyže jsou tolerantnější k horší technice ve sjezdu a lépe poberou nerovnosti a terénní překážky.
Pokud skialpujete převážně v českých horách, myslete na to, že po většinu roku se setkáte s přeměněným (tvrdým) sněhem. Na takovém povrchu výhody širokých lyží nevyužijete a třeba v traverzech vám budou podsmekávat - lyže se hůř staví na hranu pásy nemají optimální adhezi.

Hmotnost

Při cestě vzhůru se každý gram počítá. Lehké lyže s vámi do kopce poletí. Což se ale nedá říct o cestě dolů, kde lehké lyže neposkytnou zdaleka takovou oporu jako ty těžší. Vždycky volíte něco za něco. Buď míň zpocená záda vzhůru a víc zpocený zadek dolů, nebo naopak.

Tvar

Přiložte lyže skluznicemi k sobě a uvidíte jejich tvar. Klasické lyže jsou prohnuté do tvaru luku a dotýkají se jen krátce na patě a špičce - tomu se říká camber. Ten je určený spíše na tvrdý povrch - pistu.
U skialpových lyží se čím dál víc prosazuje výraznější a dřívější přizvednutí špičky a často i paty. Takzvaný rocker. Díky tomu se lyže při sjezdu chovají jako kratší a přitom si udržují vztlak delších. V hlubokém sněhu vyplouvají a na tvrdém vám usnadní vykrojení oblouku.
Už víte jaké lyže? Abychom vám výběr skialpů co nejvíce usnadnili, vytvořili jsme šest kategorií, ve kterých si určitě najdete tu svou. Mrkněte >>

Údržba skialpových lyží

Skialpy jsou lyže jako každé jiné. Musí se mazat i brousit. A k tomu má péče o ně ještě několik svých specifik.

Mazání

Na suchou skluznici se lepí sníh a lyže nejedou. Navíc přitahují nečistoty, kterými se pak zaneřádí i stoupací pásy. Ani jedno není dobré. Takže mazat.
  • Skialpy mažte a nenechte skluznici vyschnout. Je-li sníh tvrdý a krystalický, budete muset mazat po každé túře.
  • Univerzální vosky nanášené za studena zažehlený parafín nenahradí.
  • Pro mazání skialpových lyží se hodí pouze CH (hydrokarbonové) parafíny! Vosky obsahující fluor (LF a HF) ničí lepidlo pásů. Tohle se málo ví, tak pozor na to.
  • Vychladlý parafín stáhněte plastovou škrabkou a skluznici pořádně vykartáčujte. Opět - zbytky parafínu škodí stoupacím pásům. A skluz navíc zajišťuje pouze parafín zapracovaný do pórů skluznice zažehlením.
  • Pokud skialpy dáváte do servisu, sdělte servisákovi vaše požadavky.

Hrany

V prašanu rozdíl mezi ostrou a tupou hranou nepoznáte. Ale na větrem ubitém sněhu nebo sjezdovce už docela ano. Na skialpech navíc občas trefíte nějaký ten kámen a na hranách pak vznikají otřepy a vrypy. Takže dvakrát třikrát za sezónu brousit - nejlépe u odborníků.
A jak poznáte tupou hranu? Zkuste o ni seškrábnout nehet palce - pod úhlem 45°, tahem kolmo k lyžím. Škrábe? Pak je ostrá. Nic moc? Do servisu s tím.
Nové lyže jsou z továrny v naprosté většině případů dodávány navoskované a s hranami broušenými z boku na 89° a odspodu na 0,5° a jsou tím pádem připravené na lyžování.

Skluznice

Šrámům se v terénu nevyhnete. Nad tím netruchlete. Jsou to skialpy. Díry zakápněte a minimálně před sezónou zaneste lyže do servisu na novou strukturu skluznice.

Povrch lyží

Spíš taková specialita než nutnost. Při změnách výšky a tím i teploty se na povrch lyží lepí sníh a tím pádem při každém kroku zvedáte o pár set gramů navíc. Občas to bývá docela nepříjemné. Abyste tomu zabránili, použijte Anti Stick spray, který lepení sněhu zabrání.
O své skialpy se starejte. Jinak se jednou stane, že ostatní pofičí dolů a vy zůstanete stát na místě s bakulemi sněhu nalepenými na skluznici.

Skladování skialpových lyží

Jedna zima skončila, ale ta další může kdykoliv začít. Třeba nečekaně už v říjnu. Proto se o lyže na konci sezóny dobře postarejte. Ať jste připraveni na první dávku prašanu.

Skluznice

Po jarních túrách bývá skluznice zaneřáděná od smůly, jehličí a kdo ví čeho ještě. Očistěte ji speciálním smývačem vosků. A hlavně ne technickým benzínem - ten skluznici vysušuje. Do skluznice zažehlete základní parafín a tentokrát ho nestahujte ani nekartáčujte. Nechte ho na povrchu - přes léto bude chránit skluznici před vysušením a hrany před rezivěním.
Před první túrou pak s lyžemi jenom zaskočíte do servisu, aby vám zbytky parafínu stáhli a případně skluznici vyspravili.

Kde a jak

Skialpy na léto uložte do sucha, stínu a chladu. Bez vaku, ve kterém se může hromadit vlhkost a bez stahovacích pásků způsobujících pnutí profilu a únavu materiálu. Prostě opřete lyže o zeď a ideálně každou lyži zvlášť.
A protože gravitace funguje i přes léto, není dobré skladovat lyže ve vodorovné poloze na zemi - nepříznivě to působí na profil lyží.

Ještě nad něčím tápete? Poraďte se s námi. Skialpy prodáváme už od minulého století.

Naše zkušenosti do vaší schránky

Nechte nám tu kontakt a my vám jednou za měsíc pošleme pár dobrých tipů, co se venku vždycky hodí. A nebojte, vaše osobní údaje máme pod kontrolou. Přesvědčte se >>
sagita_logo
Husova 59, 506 01 Jičín
info@telemark.cz
+420 493 535 985
Mgr. Jiří Všetečka
Tylova 1083, 506 01 Jičín

IČ: 60925183
DIČ (VAT): CZ6704072111
Účet: 156887461/0300 ČSOB, a.s. – pobočka Jičín
IBAN: CZ83 0300 0000 0001 5688 7461
SWIFT: CEKOCZPP

Zjistěte o SKIALPECH první poslední
Vstupte do poradny