Zjistěte o SKIALPECH první poslední

Skialpové pásy

výběr, údržba, skladování a použití

Nové  
stoupací pásy

Mínus deset. Krystalky sněhu vás bodají do tváří. Od zázemí chaty vás dělí posledních 200 výškových metrů. To by se normálně ještě dalo - kdyby vám z lyží už podruhé nespadly pásy. Možná jste si na tenhle průšvih zadělali už jejich nesprávným výběrem.

Pro začátek
si odpovězte
na tyto otázky.

  • JAKÉ máte lyže? Lehké fitness skialpy? Klasické skitouringové lyže? Nebo pořádné freeridové plácačky? Potřebujete univerzální pásy nebo se k vaším lyžím prodávají originální na míru?
  • KDE chodíte? Honíte kondici spíš na sjezdovce a ve vyšlapané stopě? Nebo vyrážíte do volného terénu, ať jsou podmínky jakékoliv? Alpy nebo české hory?
  • KOLIK času strávíte na túře? Maximálně pár hodin, celý den nebo i několik dní na horském přechodu jako třeba Haute Route?
Stoupací pásy určují, jestli se z túry vrátíte s úsměvem na rtech nebo budete zápasit o každý výškový metr. Správným výběrem to začíná a důslednou péčí pokračuje.

Proč tulení pásy?

Takto se stoupacím pásům taky často říká - tulení pásy. S těmi roztomilými zvířátky je ale pojí už jen dávná historie, kdy severské národy připevňovaly tulení kůže na lyže a usnadňovali si tím pohyb v terénu. Ve 30. letech minulého století však tulení kůže nahradila srst mohérové kozy a později vstoupila na scénu syntetická vlákna.
  • Mohér. Perfektní skluz a neměnné vlastnosti, ať je teplo nebo třeskuté mrazy - to jsou hlavní výhody tohoto přírodního materiálu. Nevýhodou je nižší životnost a slabší stoupavost - hlavně na tvrdém sněhu.
  • Nylon. Umělé vlákno skvěle drží do kopce a má dlouhou životnost. Akorát ten skluz není žádná sláva.
  • Mix. To nejlepší z obou materiálů v poměru, který vyhovuje vašim požadavkům. Větší podíl mohéru zlepšuje skluz, nylon zase stoupací vlastnosti. Při výběru pásů vždy koukejte, v jakém procentuálním poměru jsou oba materiály zastoupeny.
  • Plast. I takové existují, ale není to materiál, za který bychom se postavili.
Protože není sníh jako sníh a setkáte se s všelijakými formami, pořiďte si raději pásy dvoje - s odlišným složením - a nenarazíte na podmínky, které by vám túru znechutily.

Lepidlo ano, či ne?

Stoupací pásy drží na lyži po celé své délce. Spojení zajišťuje nějaká forma lepící vrstvy, případně makromolekulární přilnutí. Obojí má své pro a proti.
  • Lepidlo. Strana, kterou se pásy přikládají na skluznici lyží, je opatřena speciálním lepidlem. Je to léty prověřená metoda, která se stále zdokonaluje. Nicméně pořád zůstává potřeba lepidlo občas obnovit. Což ovšem může být i výhoda. Špatně lepící pásy nemusíte vyřadit - prostě na ně nanesete nové lepidlo a fungujete dál.
  • Makromolekulární pásy. Místo lepidla vysoce přilnavý povrch, který funguje i za opravdu nízkých teplot. Při skladování takových pásů mezi ně nemusíte vkládat ochrannou fólii a vypráním na 30°C obnovíte jejich přilnavost. Nicméně při častém používání se může makromolekulární vrstva v oblasti hran oddělit od pásů a tím v podstatě ukončit jejich život.
  • Hybridní lepidlo. Dvě vrstvy, které dobře fungují i za nízkých teplot. Na dotek jsou pásy málo lepivé, snadno je od sebe oddělíte a nezanechávají žádné stopy. Lepidlo se neobnovuje a nečistoty z pásu snadno odstraníte vodou nebo roztokem přímo od výrobce.

Způsob uchycení

Začneme takto: čím kratší pásy, tím lepší skluz, ale taky horší stoupavost a přilnavost pásů k lyžím při delší túře. Proto závoďáci a fitness skialpinisté, pohybující se hlavně na sjezdovkách a ve vyšlapaných stopách, volí pásy uchycené pouze na špičce a končící někde za patou boty. Vyrážíte-li ale do volného terénu a na delší horské túry, používejte pásy po celé délce lyže s uchycením na špičce i patce.
V dnešní době nabízí většina výrobců přímo do setu ke svým lyžím také originální pásy, u kterých máte 100% jistotu, že pasují. Pokud možnost originálních pásů nemáte (nebo vám nevyhovuje jejich kvalita či vlastnosti), pořídíte i pásy univerzální. U nich si ale vždy ověřte, zda je tvar špičky a patky lyže kompatibilní s úchyty pásu.

Tvar pásů

Rovné pásy používají především závodní skialpinisté a rychlíci, honící se za vteřinami. Na vykrojených lyžích a ve volném terénu jsou ale rovné pásy omezením a zdrojem problémů. Nedosahují totiž k hranám a například v traverzech pak lyže nebezpečně smekají.
Originální pásy bývají vykrojené přesně podle tvaru lyží. Při pořízení univerzálních pásů se o oříznutí na tvar svých lyží musíte postarat sami. Proto součástí takových “polotovarů” bývá i ořezávací sada, případně si vystačíte i s obyčejným odlamovacím nožem. Důležité je, aby pásy nepřekrývaly hrany lyží - jinak se při chůzi budou odlepovat, nahrne se pod ně sníh a to vám ukončí túru dřív, než vůbec začne. Možná i proto přenechte oříznutí pásů odborníkům.
  • Před túrou nalepte pásy uvnitř chaty - v teple. Budou pak lépe držet.
  • Před každým dalším lepením pásů v terénu očistěte skluznici lyží od sněhu, vody a nečistot - lyže otřete rukavicí nebo obalem na pásy.
  • Pokud to jde, sundávejte a nalepujte pásy v závětří - stromu, skály, boudy.
  • Buďte rychlí, aby vám na lepící vrstvu nenapadal či nenafoukal sníh.
  • Sundané pásy přeložte k sobě a používáte-li pásy s lepidlem, vložte mezi ně ochrannou síťku. Slepíte-li pásy přímo k sobě, můžete lepidlo zničit. A při opětovném rozlepování padne hodně sprostých slov.
  • Na sjezd uložte pásy pod bundu - budou v teple a pod kopcem je snáze nalepíte. Jen pozor, abyste měli utažený bederní popruh batohu a pásy vám nevypadly.
  • Na dlouhé túry s častým sundáváním a nalepováním s sebou noste pásy náhradní. Nebo alespoň lepidlo ve spreji či duct tape pásku, kterou pásy k lyži spolehlivě připevníte.
  • Pásy impregnujte, aby nenasákaly vodou. A čím častěji je používáte, tím častěji impregnujte. Zejména při proměnlivých podmínkách kolem 0°C se to vyplatí.
  • Mazání pásů tuhými vosky nebo sprejem zlepší skluz pásů.
  • Při jarních túrách, kdy je sníh nasáklý vodou, počítejte s tím, že pásy už při druhém nalepení nemusí na lyžích téměř držet.

Stoupací pásy
po túře

Jste hotoví? Vaše pásy taky. Dáte si sprchu a něco do žaludku a bude vám hej. Ale vaše pásy? V batohu pohozeném v koutě se jim líbit nebude a dají vám to na příští túře sežrat.
  • Dokud jsou pásy vlhké, zkuste z nich obrat případné nečistoty - hlavně ty velké, jako jehličí apod. Jakmile se zahřejí na pokojovou teplotu, už to nepůjde.
  • Vložte mezi pásy ochrannou síťku. Nikdy je neskladujte bez ní, jinak pásy rozlepíte jen za cenu zničeného lepidla.
  • Pásy sušte při pokojové teplotě - klidně přehozené přes opěradlo židle. Hlavně ne přímo na topení nebo u krbu - poškodili byste lepidlo.
  • Zkontrolujte lepivost pásů a případně lepící vrstvu obnovte.
  • Pásy nikdy nesušte na lyžích a nenechávejte je přes noc venku. Při spaní v bivaku či chladném winterraumu si je vemte na noc do spacáku.
  • Nenechávejte pásy přes noc na lyžích a ani je tak neskladujte.
Když budete svým pásům dávat, co potřebují, odchodíte s nimi 60 - 100 túr. Pak už bude chlup natolik ochozený, že se výměně nevyhnete. Ale můžete si je nechat jako náhradní pro případ nouze.

Stoupací pásy
po sezóně

Kdepak, posledním sjezdem sezóna nekončí. Až správným uložením skialpového vybavení - ať ho můžete napřesrok bez problému začít hned s prvním sněhem používat.
  • Zkontrolujte stav lepící vrstvy a případně se postarejte o její obnovu. Obzvláště po jarním skialpování jsou pásy plné jehličí a dalšího nepořádku a očistu potřebují.
  • Vložte mezi pásy ochrannou síťku a přiložte je lepící vrstvou k sobě.
  • Srolujte je do ruličky a vložte do obalu.
  • Uložte je na stinné a chladné místo. Nebo alespoň na místo s pokojovou teplotou.

Pásy a mazání lyží

Stejně jako každé lyže, i skialpy musíte mazat. Nenamazaná suchá skluznice, mimo jiné, přitahuje ze sněhu nečistoty, které se pak přenáší na stoupací pásy a ničí lepící vrstvu.
Ovšem pozor! Ne každý vosk (parafín) je pro mazání skialpů vhodný. Ty s obsahem fluoru poškozují lepící vrstvu pásů a proto používejte pouze hydrokarbonové vosky označené jako CH. Po namazání skluznici pořádně vykartáčujte - aby na ní nezůstaly zbytky vosku, který by ulpíval na lepící vrstvě pásů a poškozoval ji. Dáváte-li lyže do servisu, řekněte jim své požadavky na CH vosk a řádné vykartáčování.

Ještě nad něčím tápete? Poraďte se s námi. Skialpy prodáváme už od minulého století.

Naše zkušenosti do vaší schránky

Nechte nám tu kontakt a my vám jednou za měsíc pošleme pár dobrých tipů, co se venku vždycky hodí. A nebojte, vaše osobní údaje máme pod kontrolou. Přesvědčte se >>
sagita_logo
Husova 59, 506 01 Jičín
info@telemark.cz
+420 493 535 985
Mgr. Jiří Všetečka
Tylova 1083, 506 01 Jičín

IČ: 60925183
DIČ (VAT): CZ6704072111
Účet: 156887461/0300 ČSOB, a.s. – pobočka Jičín
IBAN: CZ83 0300 0000 0001 5688 7461
SWIFT: CEKOCZPP

Zjistěte o SKIALPECH první poslední
Vstupte do poradny